No video

E diela shqiptare - Shihemi ne gjyq! (8 korrik 2018)

RTV KLAN

RTV KLAN

167 038 προβολές110

  www.tvklan.al Talk-show LIVE nga Ardit Gjebrea ne KLANHD & TVKLAN
  Një sipërfaqe tokë e përfituar nëpërmjet ligjit 7501 në vitin 1991, është bërë mollë sherri mes 6 motrave dhe vëllait të tyre të vetëm.
  Historia e ka zanafillën në vitin 2005, kur 7 fëmijët humbin edhe nënën pasi babai kishte ndërruar jetë në vitin 1993. Në këtë moment të gjitha motrat edhe vëllai bëhen bashkëpronarë të një toke prej 13 dynym por sot jo të gjithë gëzojnë pjesën e tyre të pronës. Njëra prej motrave, Dashuria, ka sjellë motrën Manushaqen për t’i kërkuar asaj një zgjidhje pasi sipas saj, Manushaqja është përgjegjëse për gjithë atë çfarë ka ndodhur.
  Nga ana tjetër, Hysniu, vëllai i vetëm, është pronar i tokës edhe pse nuk bashkëpunon me motrat për t’i qartësuar ato duke u treguar mënyrën si ai e ka marrë këtë pronësi.
  Dashuria: Unë sot kam ardhur këtu për një seancë ndërmjetësimi, sepse kam shqetësim me familjen. Gjithashtu motra më ka shitur tokën...
  Manushaqja: Jo motër, s’kam shitur tokën. Tokën ta ka shit vëllai!
  Dashuria: Gjeje tokën, unë dua pronën time, pronën time nuk e lë...Gjeje!

  Një firmë e dhënë nga Manushaqja është bërë shkak i konfliktit mes motrave. Manushaqja nuk pranon të ketë shitur pronën e motrës së saj, por Dashuria bën atë përgjegjëse.
  Në vitin 1991, Dashuria ka qenë e pamartuar, ishte pjesë e familjes bujqësore dhe ka përfituar nëpërmjet ligjit 7501 si të gjithë anëtarët e familjes.
  Prindërit dhe katër motrat kanë përfituar 13 dynym tokë, gjithashtu edhe vëllai me bashkëshorten dhe fëmijët e tij kanë përfituar 13 dynym tokë.
  Eni Çobani: Këto kanë qene me ju, bashkë në një familje?
  Dashuria: Ata kanë qenë më vete...
  Eni Çobani: Unë kam dokumentin ligjor në bazë të të cilit, familja bujqësore përfitonte tokë në Republikën e Shqipërisë, ka qenë certifikata e 1 Gushtit të vitit ’91..
  Familjes i janë dhënë gjithsej 26 dynym tokë, ku 13 dynym i përkisnin familjës së Dashuries me prindërit dhe motrat, ndërsa pjesa tjetër vëllait të saj dhe familjes së tij që kishte krijuar.
  Sipas Dashuries, edhe pse rezultonin një të njëjtën certifikatë familjare, dy familjet jetonin të ndara nga njëra-tjetra.
  Dashuria: Në 2007 më merr vëllai në telefon, më thotë “dua një firmë nga ti”. E pyeta përse e do firmën time. Më duhet tha që të mos kem probleme me tokën time. Edhe unë ka hedhur firmën në një letër të bardhë. Unë e firmosa duke besuar te vëllai se më tha vëllai më duhet firma, që të mos kem probleme me ish pronarin e tokës, që kam pasur përpara. I thashë vëlla ti ke tokë me ligjin 7501 nuk ke të drejtën as ta blesh as ta shesësh. Nuk ka problem tha. Nuk më ka kërkuar as mjet identifikimi, dhe nuk më ka treguar së çfarë zyre ishte ajo. Babai më ka vdekur në vitin ’93 ndërsa mami në 2005. Të gjithë dokumentacionin mbi pronësinë i ka vënë vëllai sipër vetes së vet pas vdekjes së prindërve.

  Eni Çobani: Akti i marrjes së tokës së Hysniut, është me 13.000 e 200 metër katrorë. Ai ka këtë me familjen e tij. Kemi edhe një 13tëshe tjetër, kjo pjesa ku është?
  Dashuria: Ajo është e babait bashkë me ne fëmijët. Unë nuk e kam dokumentin. Pasi vdekjes së prindërve i ka marrë vëllai të gjithë dokumentet.
  Eni Çobani: Hysniu këtu ka vetëm 13.000 e 200 metra katror, nuk ka 26 dynym...
  Dashuria: I ka heq i ka kaluar të gjithë sipër vetes së vet.

  Δημοσιεύτηκε στις Πριν 7 μήνες

  Σχόλια

  1. Lisiii Lalala

   nese e merr vajza token e babes nuk ka ose shkon te vllau me

  2. Lisiii Lalala

   ne kosov kurr nuk e merr vajza token vetem vllau e merr se vajza e ka te burri token

  3. Klajdi Laç

   Eni vertet nje burrnesh nje mbretesesh shume emadhe por si nuk umerzite me kto njerz kta nuk kan ftyr as turp

  4. Klajdi Laç

   shume turp

  5. Klajdi Laç

   zoooooooooooooot cfar ka kjo bote nuk kam kohe se jam ne pune zot

  6. Klajdi Laç

   cfar nuk po na degjojn veshet dhe cfar nuk po ta shofin syt

  7. Klajdi Laç

   hahaha me grope

  8. Miki Diki

   OSHT FSHATI ME GROPA😂😂😂😂😂ZOJA ENI QOBANI JE NJE👑👑👑👑👑JO FSHATI OSHT ME KODRINA😂😂😂😂😂

  9. Shqipe Azemi

   e tmerrshme si jeni ju ne shqipri turp tuj vije na kosovaret nuk marri as gja nga pasurija te gjitha ilam te prindit e te vllazrit na jemi motra se mundomi ti japim edhe ma shum vllazrve e jo tjamarrim se nese marrim prona nuk kemi qka shkojm te familja at her nuk me duhet prona kur hum familjen time se kur te vdesim nuk marrim as gja keshtu ta gezojn vllazrit me falni

   1. Klajdi Laç

    shqipe kta nuk pasken ftyr as turp krejt si familje

  10. drilon ermir

   Iahte nji Emission shum i mire per fat the keq nun eshte me 90% jan tase emission pronash :( Edie ghithnji villa e mother

  11. shkelqim BUSHATI

   Qa bahet mor kshu turp me i kerku Vllas token po pasurija dhe toka e gjithka i takon vllas dhe e gzofT e u BEFT 100 ,varzat pasurin e gjenj te familja tjeter , shko moj turp tju vi po qfar toke kerkoni sa mir skeni marre ,po prind sa mir si mort me vedi ,po ja lat vllas ti mbante ,i token e doki me marr vllas i takon toka ,e ju asnje fije ,turp turp per motrat ,

  12. manupolli entela

   Po nji vella paskeni nji drite syri ça kerkoni moj ju hengert se U bet lesh arrapi dy metra kub dhe do marrim té tere né kete jete

  13. s h

   Zonja Eni te adhuroj per durimin qe ke dhe per qetesine qe ruan kur ke te komunikosh me njerez te paedukate qe nuk dine te komunikojn ...bravo per kete ....por e kam shprehur dhe ne komente te tjera qe per dicka tjeter nuk jam dakort me ju ne shqipri nuk ka drejtesi ne shqipri ekziston ligji I xhungles mbijeton me I forti ....jam e sigurt qe ju e dini kete por si juriste dhe nje zonje e nderuar qe jini patjeter qe nuk do e shprehnit dicka te tille por ju jepni kurajo atyre hallexhinjve qe vijne tek ju dhe gjith shqiptarve ....bravo per kete ....por un personalisht nuk kam besim dhe nuk do te kem e them kete nga pervoja ime........ju pershendes znj Eni bashk me Arditin .

  14. Hi.

   Sikur te ishin te gjithe me mend si ty zonja Eni nuk do ishin gjith keto ngaterresa midis njerezve, po ja qe gjithsecilit ja ka dhen zoti mendjen aq sa ka dasht. Gjithe te mirat.

  15. Liri Arapi

   Μμπ

  16. Aldo Hasani

   A qu bere bose ti me lekt e kti popllui a te jet kshu si thu e si dukesh mir do ishte po ti lek umer ktine fukarejve

  17. gezim rama

   Bravo eni si na pershendete

  18. Manushaqe Hasa

   Eshte normale ne familjet shqiptare kjo situate. Injoranza e prinderve qe kane 8-9 femije ku njeri nga keta eshte pak me i sgjuar shfrytezon te tjeret edhe ben shtepi me 5 kate, etj etj ..... ndersa 7-8 te tjeret jetojn ne skamje, po prap jane te lumtur, .... derisa smban me uje pilafffffiii . Ndjej shume keqardhje, sepse kjo drame vazhdon akoma .... Deri kur.....

   1. Ford Focus

    Nn

  19. Adela Emili

   😂😂😂kjo zonja mere nje sy gjum edhe pershendet her pas here 😂😂

  20. nertila kodrasi

   Nje vella kane ter keto motra bejne si Galat,po lerjani ate cope toke mja bere gam gam kot

   1. Tonin Krajini

    U

  21. nertila kodrasi

   Ja kane dhene vellait edhe jane bëre pishman 100%

  22. Bilbil Rexhepaj

   po Dashuria hedh firma ne te bardhe dhe me von kerkon drrejtesi

  23. KALIPSO XHIXHA

   NJE GOMAR JO VELLA. QE DUHET TE MBROJ MOTRAT TURP PA EDUKAT

  24. KALIPSO XHIXHA

   o vella sa i pa ngopur qenke ti, motra pa toke shete token e pa vlefshme.

  25. fsc fbds

   Ta ka fut vllai dashuriiii..turp

  26. bledar Karay

   Jepni nje jastik ksaj tj se po e ze gjumi

   1. CUTTY SARK LOBSTER

    bledar Karay hahahaha asnjerit si vajti meendja pervec teje hahaha e lan pa jasrek gjynah !ta linin te flinte pak dhe ta zgjonin perseri hahaha

  27. bledar Karay

   Hahahahaha pz pa mend na lan kto budalliqet

  28. bledar Karay

   He re qa ke bobo qa budalliqesh

  29. Andi Tiran

   Po keshtu I ndodhi babit vjet ne 2017 firmosi ne leter te bardhe sapo ja pashe ja mora dokumentat avokatit letrat keta e bejne shkollen kot po rofte Znj Eni Cobani

  30. bashkim thaqi

   Pershendetje zonja eni pershendetje zoti ardit pershendetje publik i nderuar ha ha ha ju shkoj koha tu pershendet

  31. Eutixia Pasxali

   Zonja eni ! Pse mos te besohen analfabetet shqiptar ne drejtim te ligjit qe kane firmosur ne leter te bardhe ,por te besojme ata avokate qe jane si korbi te zinj ,te veshur si zemra e tyre te zeze,qe per para shesin gjithshka!!!!!!!

  32. Dhurata Bengasi

   Z...Eni te pershendes je me e mira ; shum te shkon ngjyra e bardh

  33. ILJAZ THARTORI

   I ka mare vellai ne gjume kto per te hedh firmen.Me ate vella qe paskan me mire mos ta kishin fare

  34. FOR LIFE

   JAM E LODHUR DUKE DEGJUAR TE NJEJTAT DISCUSSIONE. ..TOKA. .PASURI. .SHTEPI. .BASTAAAAAAAAAA

  35. Fisnik Nuredini

   Letra mund tu shkoj me post ta vendoj firmen!

  36. najada metani

   katunari ,shejtan budalla !

  37. Channelejda ch

   ENI cobani dhe pse jan jasht shtetit nuk do te thot qe i dijn ligjet,flejn flejn dhe kur jan zhgjut flejn gjith kohen

  38. Channelejda ch

   Shqiptaret mashtrues me motrat dhe vellezerit turp turp turp turp turp

  39. fire bob

   Pronaret e vjeter da ta kerkojne me cdo kusht pronen e tyre. Familja Mulleti do ta ndjete kete ceshtje.

  40. Gigi Peristeri

   Jane bere njerzit si te babezitur , nuk i intereson as motra as vellai, as prindri as dashuria per familjaret,, vetem pasuria, u be i sati gjyq qe flitet vetem per pasurine, po mjaft o njerez se shikoni cfare po ju ben zoti,, Bresher, Permbytje ,Termete ,te gjitha kto po ju marin pasurine shtepite ,makinat, cdo gje,,

  41. Hasan Shqipe

   I pershendes te dy zonjat qe ndermoren persiper duke misheruar ne kete emision nje nder problemet me te shpeshta qe perballen shqipetaret dhe ku merren shume jete njerezish. Uroj qe drejtesia te jete me ju deri ne fund, dhe Manushaqja te vertetoje mashtrimin qe i eshte bere ndaj saj. Ju pershendes nga Zvicra

  42. Galaxy S3

   Po mir o politikan pjerdhes.Beni nje,ligj ku gjith pronat e juaja ne kalojne ne popull.AA'AAAA kurr sndodh,pse pronareve ja shkerdhyet pronat e blera me flori.QELBESIRA.KANCERI ME SOJ E SOROLLOP.TERMETI JU S3NT O ZOT.

  43. Galaxy S3

   Rrac muti,eksperimente ne kuriz te ketij populli.Turp per politiken,ku vend te botes e gjen ket ligj.Ja merrke pronarit,pasanik dhe ja jep delenxhiut qe sdi ligj

  44. Galaxy S3

   U zi me pronarin e vertet thot,emi katunare e pranoke qe ka pronar.A ju doni djeg me letra she prona te kaloj tek i ZOTI jo ke ju qe beni letra pacavure,ku pasurut NOTER DHE AVOKAT LESHI

  45. Galaxy S3

   Keto jan bemat e LUGJIT TE FAMSHEM Sali 7501 qe pronaret e vertet i quajti ish pronare,dhe katunaret qe skan pat brek ne byth u quajten pronar.Ai ro var o popull.Komunisti i ndyre qe zdo me pa mire pronaret.Pu rrac e qelbur,katil i shqiptareve

  46. Diana Velo

   Edhe vellai im keshtu pergjigjet me motrat ,sa keq qe nuk e gjejm dot ,kur dikush kthen dhe pergjigjet keshtu ,llogarete si mund ti sqarosh gjerat me njeres qe nuk merresh dot vesh ,dhe keto I ndan vetem gjyqi

  47. Donika Hajri

   O zonja Eni te pershendes shume nga Gjermania..je nje zonje me vlera te medha,vec nje gje po te kerkoj ato ndermjetesimet si ke zgjidhur pse sna i jepni ti shikojme ne fund te sezonit.Respekt per juve

  48. Emiljano Hatija

   jeni e papar zonja eni cobani ndihemi krenar qe tkemi o mbreteresh ju falenderoim zoti ardit per emisjonin tuaj dhe persh televizjonin klan

  49. Selivrada Gjocaj

   O zot sa injoranc une nuk e di duhet te kesh nje trajnim dhe nje shkoll shum te vecant qe te meresh me disa njerz po zonja Eni Cobani eshte nje zonje shum e vecant qe din ta menaxhoje cdo situate

  50. Orest Vrapi

   Me ne fund irlanden hahah

  51. nuri ademi

   kjo ndodh edhe ne zvicer nga sigurimet i detirojn qytetaret te nenshkruajn ne leter te bardh pastaj ata imbushin sic duan vet nese nuk besoni ua dergoja une ikam ne shtepi si eshte e mundur qe 2 persona Ta Ken te njejtin shkrim gjikata zvicrane ika pasur ne dor dhe nuk ka mar Masa

   1. Uliks Ekmekciu

    nuri ademi 0

  52. nuri ademi

   kjo ndodh edhe ne zvicer nga sigurimet i detirojn qytetaret te nenshkruajn ne leter te bardh pastaj ata imbushin sic duan vet nese nuk besoni ua dergoja une ikam ne shtepi si eshte e mundur qe 2 persona Ta Ken te njejtin shkrim gjikata zvicrane ika pasur ne dor dhe nuk ka mar Masa

  53. nuri ademi

   kjo ndodh edhe ne zvicer nga sigurimet i detirojn qytetaret te nenshkruajn ne leter te bardh pastaj ata imbushin sic duan vet nese nuk besoni ua dergoja une ikam ne shtepi si eshte e mundur qe 2 persona Ta Ken te njejtin shkrim gjikata zvicrane ika pasur ne dor dhe nuk ka mar Masa

  54. Christiana Loupo

   Ore keto Jan budallacka apo e bejne kaq mire 😆😆😆😆

   1. Gaming Turu™

    Vellai te ha me gjith lecka po fut vellai vellan ne Burg per nje cop Tok large ketyre tipave te pangopur

   2. Gaming Turu™

    eshte fati I Avukateve shoket dhe krahu I djathte I cdo Pushteti qe jane zhvates te te farferve popullit ndarja e Tokave duhet bere sa me shpejt sepse keta Notera ,keta pushtetare keta Avukater te pangopur do vrasin popull qe I takon Prona

   3. Ali biciklla

    Christiana Loupo qkem oj goc nga ju kemi si mundem te kumenikojm ?

  55. aniii shila

   🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣O Zonja Eni mos bertit se e trembe DASHURIN.I meret goja te shkretes😉

   1. Ayna Erida

    aman mi ngele duke gjykuar njerzit rri ne shpi gjith diten surrati jot e shan njerzit ne cdo vend te botes njerzit glasin me dialekte dhe kto kan dialektin e vet po st pelqeu mos e degjo debile femer

   2. aniii shila

    Μαρία Η. 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😘😘😘😘😘😍😍😍😍😍😍

   3. CUTTY SARK LOBSTER

    Manyshaqia bukuroshja thelleza Vetem kukuvaja po mungoka hahahaha

   4. aniii shila

    Μαρία Η. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣Sa e mir esht Eni.Po kto jan Pykkkk.Smbushin fare.😉😉😉😉😉

   5. CUTTY SARK LOBSTER

    hahahaha

  56. aniii shila

   😂😂😂😂😂😂😂😊😂😂Dashuriiiiiii Thash se me the mua Eni🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣Shaka.Je e madhe😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘

  57. aniii shila

   ENI Hiiiii.Javen tjeter dua te pershendesesh Shqiptaret ne Angli😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉😉

   1. Kristo Cora

    Eni pse nuk ka ne internet me emisjoni ,shihemi ne gjyq

   2. aniii shila

    Luci Luci Faleminderit😘😘😘😘

   3. ukuirafshit

    aniii shila : you are wery haiy !!? cka po mer , cfar medicine , ??? 🎃🤸‍♀️🐥🐤🐤🐤🌴🌴🌴

   4. Luci Luci

    aniii shila dhe ne te pershendesim

  58. Thash Njeher

   Min 34.05 vdiqaaaa ahahahahaha.

  59. Thash Njeher

   I ka hipur vetja ne qejf zonjes Eni nuk eshte me si ne fillim,ka filluar te jete e pasjellshme dhe arrogante me te ftuarit e saj.

   1. s h

    Nuk ka faj zonja Eni me te tille njerez te humb durimi dhe kaq shume po reziston zonja eni. ..te kish qene ndonje tjeter do e kish braktis

   2. CUTTY SARK LOBSTER

    Thash Njeher po ska faj Eni e kan terbuar fare Njerez te paditur e te lodhir nga jeta kerkojn te drejjtat e tyre dhe harojn qe kan ber shum gabime te prsh

   3. shpresa cobo

    Thash Njeher e the ti e the se paske edhe nje emer te bukur 😁😁😁 Po plasi edhe eni se kta nuk hane pyka!! Hedh firem ne leter te bardhe ti?!!!

   4. Er Jo

    Thash Njeher : miredita zonja Eni, miredita zoti Ardit!!!!! Oh sa kam qeshur!!!!

  60. Tukja& Tuki

   Ju te shipris si magjupt jeni bo si sju vjen turp ,,e i thuni vetit se jeni te shkolluar piffff

   1. Channelejda ch

    Tukja& Tuki meso te shkruash

   2. killer Big Family

    po ik mo andej serb muti

  61. Anna Maria

   Motra dhe vellai i ketyre pa pik kulture !! Lodhet Eni kot ..

  62. Blerina Mukja

   Ky emision më pëlqente në fillim tani është bere emisionin pronash

  63. Adem Ramadani

   Cdo gje e modifikuar

   1. Ali Bogdani

    Adem Ramadani is

  64. Maki13 Meki

   EMRIN DASHURI?OH TISHE KAN AQ E DASHUR TI😂😂😂😂 SISHE SHKU EN GJYQ?IK NDRO EMRIN!EN SHIPRI KA MYTEN MOTRAT PER PRONA EN KOSOVE VLLAZNIT🙈🙈🙈🙈🙈LUJAN SHQIPE LUJANI.PO AE MENDONI VETEM NJE TOK EKEMI GJET TOK KEMI ME LAN.

  65. gira sole

   ojjj manushaqe qeke nona

  66. antoneta hofstetter

   Zonja eni si meresh me keta njerez qe hiqen se sdine e nga ana tjeter e kane shejtanin ne barke plote dredhira pa edukate flasin si te jene ne pyll

   1. Hasan Shqipe

    antoneta hofstetter Ky emision eshte hapur pikerisht per te perballur problemet e shqipetareve. Kritikat duhet te jene karshi problemit dhe jo karshi personave ne fjale. Na e trego ti te pakten edukaten!

   2. Klementina Prifti

    antoneta hofstetter sepse ju mer parane edhe ne emsijon

  67. Lendita Kryeziu

   Eni qonani je shum e zgjuar te ndjekim krejt bota Ku ka shqiptar te pershedes nga Suedia ska emisjon qe nuk e kam pa

  68. Fatmira Muca

   Hajde mlla hajde . Pergjigjen ta gjejn vet

  69. Panajota panajota

   Po pse ti eni habitesh qe avokatet ebejn kto gjera.

  70. Dallendyshe Debja

   Problemet dhe sherret e shqiptareve shumica jan Nga tokat è pronat....

  71. Zef Ndokaj

   Irlanda nuk eshte vend nordik.Vikingsat kane qene ne Irland por me afer jane me Iliret se me nordiket

   1. Alana Montani

    Zef Ndokaj me siguri zonjes Eni i ka shpetuar pa e kuptuar.

   2. Tani London London

    Zef Ndokaj

  72. Linda Linda

   Analfabetismi madh ,gjynah

   1. Hasan Shqipe

    Linda Coka Problem i madh! Analfabetizmi i tyre mposhtet me kulturen qe sollen duke e zgjidhur kete problem me drejtesi dhe jo si shumica e shqipetareve qe perfundojne ne gjak me njeri tjetrin.

   2. Adem Ramadani

    Linda Coka do msojn ato kan koh

  73. pipi corapegrisura

   opo ti ske pune tjeter cdo here pershendet nga kina ne kine

  74. Alda Alda

   Hajde se s flas dot se jam ne pun cao cao hahahahaah o zot

   1. Nagjie Mziu

    Alda Alda xx

  75. aladin vici

   po keta surreter edhe tek ky emision, edhe tek Rudina, edhe ne al pazar, cfaqja e rradhes...

   1. Karoli Karoli

    aladin vici më fal Po nuk je injorant vetëm në të folur Po edhe në të tjerat

  76. na dr no kra

   Pse qe e dyta e djele ska programi ka nje mesash per ty

   1. Fatime Qenaj

    na dr no kr

   2. Anna Maria

    shpresa cobo Po direkt eshte .

   3. shpresa cobo

    Po gjyqi eshte direkte? Flm

   4. Anna Maria

    dhe une mezi i pres !! Po me vajti dhe mendja qe kan pushimet e veres .

   5. Emilian Horciu

    na dr no kra eshte sezona deri ne shtator nuk fillon 🙂